Cannes Film Festivaline Az Kala

1946 yılından beri düzenlenen Avrupa’daki 3 film festivalinden biri hatta en önemlisi olan Cannes 63. kez kapılarını açacak. Bildiğiniz gibi Festival’in bu yıl ki jüri başkanı sıra dışı filmlerin yönetmeni Tim Burton.

12-13 Mayıs tarihlerinden düzenlenecek Festival’de Altın Palmiye için yarışacak 20 film henüz belirlenmedi, filmler 15 Nisan’da Paris’te düzenlenecek basın toplantısıyla duyurulacak.

Henüz hangi filmlerin yarışacağını bilemesek de, Terrence Malick’in yönettiği ve başrollerini Sean Penn ve Brad Pitt’in paylaştığı “Tree Of Life” ile Woody Allen’ın yönettiği ve başrollerinde birbirinden ünlü isimler Naomi Watts, Anthony Hopkins, Josh Brolin, Antonio Banderas’ın rol aldığı “You Will Meet a Tall Dark Stranger” en ilgi çekecek iki film arasında gösteriliyor.

Ülkemizde de Mayıs ayında vizyona girecek “Robin Hood”un, Festival’in açılış filmi olarak gösterileceği bilgisi de gelen haberler arasında yer alıyor.

20 filmin yarıştığı Festival’de Altın Palmiye ile birlikte, Büyük Jüri, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Kısa Film, Altın Kamera ve Jüri Ödül’leri verilmektedir.

Le Festival de Cannes…bakalım Altın Palmiye için yarışacak filmler hangileri olacak?

 


Leave a Reply