Vizyona Girecek Filmler

Hadi Sinemaya…

Bu haftayla beraber vizyona yeni giren/girecek filmlere bir göz atalım istedim. Yine her türün yer aldığı sinema sezonu aktif bir şekilde devam ediyor. Yerli filmlerin gösteriminde azalma görülse de özellikle Hollywood yapımı filmlerin ardı arkası kesilmiyor.

Bu hafta vizyona girecek ilginç filmlerden biri hiç şüphesiz ülkemizde “Deney” adıyla gösterilecek sarsıcı bir bilim kurgu filmi. Filmde Adrien Brody başrolde. İzlemenizi tavsiye ediyorum, tabi ki özellikle bu türün severlerine. İki bilim adamının DNA larla oynayarak melez canlılar yaratması üzerine kurulu film, sizi sert bir dünyaya davet ediyor. Finali de en vurucu yanlarından biri. Bu arada şimdiden bilgilendireyim; Adiran Brody, ileri ki dönemde “Predator” filmlerinin 3. serisi “Predators” ile de karşımızda olacak.

Deney

Diğer ilgi çekici film ise özellikle milyonları toparlayan “Avatar” ın adını taşıyan, meşhur çizgi dizi “Avatar: The Last Airbender – Son Hava Bükücü”. Avatar filmi kadar ilgi çekecektir midir bilinmez ama özellikle çizgi filmini izleyen ve sevenlerin ilgi göstereceği kesin.

Bu yıl daha vizyona girmeden ilgi çeken, girdikten sonra da ABD’de rekora koşan Leonardo Di Caprio’nun başrolünde yer aldığı “Inception-Başlangıç” sezonun en ilgi çekici filmi. 30 Temmuz’da vizyona girecek filmin konusu da hayli ilginç aslında! Di Caprio yetenekli ve sıra dışı bir hırsızı canlandırıyor. Bildiğimiz hırsızlardan değil elbette, uzmanlık alanı zihnin en savunmasız anında yani rüya anında bilinçaltına girmek ve en derindeki sırları çalmak. Filmin yönetmenliğini ise Christopher Nolan yapıyor. Nolan adına önemli olan özellik filmin senaryosunu kendi özgün senaryosuna dayandırması. İzlemenizi öneririm, zira bu yılın Oscar adayları arasında gösterilmesi söz konusu.

Yine 30 Temmuz’da vizyona girecek bir diğer film ise romantik konusuyla ilgi çeken “Letters To Juliet”. Önce “Mama Mia” ile sonrasındaysa benim için özellikle “Chloe” filmiyle ön plana çıkan genç oyuncu Amanda Seyfried’in başrolde olduğu film, iç içe geçen aşk hikayesiyle örülü. Sophie İtalya’ya tatil için gittiğinde gezdiği yerlerden biri de tarihte adı olan “Juliet’in Evi”dir. Geçmiş yıllarda bırakılan bir mektubun izini süren Sophie, hikayenin içine de dalar. Gerçekte de olan Juliet’in Evi hikayesi, ilginizi çekebilir. Aşk için tavsiye mektubu bırakmaya bu filmden sonra karar verebilirsiniz belki :-) Şahsen benim tatil planlarım arasında yerini aldı bile…

Angelina Jolie bir filmde oynar da ilgi çekmez mi? Merakla beklenen filmi “Salt” Ağustos başında sinemalarda. Kendisine çok yakıştığını düşündüğüm hareketli ve ajan rolüyle karşımızda olacak. Gündeme oturmuş ajan konusuna uygun olarak, aslında CIA ajanıyken, Rus ajanı etiketiyle suçlanan Jolie, bu sorunla mücadele edecek.

Salt

Yine Ağustos ayında vizyona girecek bir diğer film ise maalesef çok gecikmeli olarak sinemalara geldiğini düşündüğüm Oscar adaylığı da kazanan “A Serious Man – Ciddi Bir Adam”. Coen kardeşlerin yine sıra dışı tarzıyla işlenmiş filmini sadece meraklılarına öneriyorum. İstanbul Film Festivali’nde izleyebildiğim film ismine yakışan türde tam bir kara komedi. İtiraf etmeliyim ki en cesur finallerden birini izledim. Hiç beklentisiz ama cesur olduğunu düşündüğüm bir final. Coen kardeşler kendi çocukluklarından esinlenerek oluşturmuşlar bu filmi. İzlemenizi tavsiye ederim. Ancak daha önce de belirttiğim gibi Coen kardeşlerin tarzını sevenlere ve kara komedi düşkünlerine…

A Serious Man

Yine Ağustos ayında vizyona girecek “The A Team – A Takımı” sezonun en hareketli filmlerinden biri. İçinde komediyi de barındıran filmden hoşlanacağınızdan eminim. Liam Neeson “Chole” filminden tamamen farklı olarak karşımızda olduğu filmde ağırlığını fazlasıyla ortaya koymuş. Ekibin diğer üyelerinden yakışıklı Bradley Cooper ile güzel Jessica Biel de es geçilmez. Bol aksiyon ama ne aksiyon! İnce ince komedi. Tam eğlencelik.

Eğlencelik denince Ağustos ayında vizyona girmesi beklenen “Grown Up – Büyükler” ise tam da eğlencenin dibine vurmuş bir film. Hiçbir şey düşünmeden gülmeye gideceğim diyebileceğiniz türden. Filmin kadrosunda son dönem filmlerinin ve dizilerinin popüler yıldızları toplanmış. Yok yok, Adam Sandler başrolde tabi ki. Salma Hayek ise karısı rolüyle eşlik ediyor kendisine. Digitürk’ün kadrolu dizilerinden “King of Queens” in sevimlisi Kevin James’inden tutun da, “Rules of Engagement” dizisinin yine sevimli küçük sarışını David Spade’e kadar herkes var. Tabi Rob Schneider ve Chris Rock’u da unutmamak lazım. Steve Buscemi ise kısacık rolüyle filme renk katmayı başarabilmiş. Çocukluktan arkadaş bir grubun yıllar sonra tekrar bir araya gelmesi hikayesini anlatan film, tamamen kadrosuyla ve güldürmesiyle ilgi çekiyor. Günümüz aile yapısını da masaya yatıran film, güldürürken bir parça düşünmemizi de istiyor…

Hazırlık aşamasındaki filmler ise bir başka yazı dizisinde. Sinema ajandanızı şimdiden ayarlamanız dileğiyle…

Bol sinemalı günler


Leave a Reply