Filmekimi 2010 Zamanı

Bu yıl dokuzuncu kez düzenlenen Filmekimi yine tam gaz, ödüllü filmlerle 8 Ekim’de başlıyor. Toplamda tam 31 film gösterilecek.

Gösterilecek filmlerin pek çoğu uluslararası festivallerde gösterilen, beğenilen ve ödülle dönen filmler. Bu yıl ki gösterimler duayeni olan Emek Sineması’nda olamasa da, Atlas, Cinebonus Maçka Gmall ve Beyoğlu sinemalarında görülebilecek.

Benim de listeme aldığım bir kaç filme göz atalım isterseniz, seçip beğenip ona göre program yapabilirsiniz;

Başka Bir Yerde – Somewhere

Yönetmenliğini Sofia Coppola’nın yaptığı film bu yılın en merakla beklenen yapımları arasında yer alıyor. Venedik Film Festivali’nin büyük ödülü “Altın Aslan”ı da alan filmi kaçırmamanızı öneririm. Sofia Coppola bu filmi çocukluk anılarından esinlenerek oluşturmuş. Hollywood yıldızı Johnnie Marco’nun şaşalı yaşamı kızının ani ziyaretiyle sekteye uğrar. Filmin başrolünde Stephen Dorf yer alıyor.

New York, I Love You

Ülkemizde bir türlü vizyona giremeyen ve ‘Paris, Seni Seviyorum’ filminin New York ayağı olan filmi Fatih Akın’ın da yer aldığı 11 yönetmen kotarıyor. Bizim için filmin Akın dışındaki en önemli özelliği Uğur Yücel’in de Fatih Akın’ın yönettiği hikayede oynuyor olması. Birbirinden ünlü isimlerin yer aldığı filmi severek izleyeceğinizden eminim. Kısa da olsa Uğur Yücel’i böylesi bir yapımda izleyebilmek, özellikle taksi sahnesindeki bakışlarını görmek çok keyifli. Ethan Hawke ise kısa hikayelerde en öne çıkan isimlerden biri bana göre. “New York, I Love You”, Filmekimi’nin Gala filmleri arasında yer alıyor.

Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor

Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye’yi kazanan film biraz gizem, biraz büyü ve biraz da tuhaflıklar sunuyor bizlere. Ölüm döşeğinde inzivaya çekilen Boonme Amca’nın ölmüş yakınlarıyla sohbetine dayalı film ilginizi çekebilir. “Amcam Önceki Hayatını Hatırlıyor” filmi de yine Gala filmleri arasında yer alıyor.

Ateşle Oynayan Kız – Flickan Som Lekte Med Elden

Ülkemizde daha yeni vizyona Ejderha Dövmeli Kız’ın devamı, Millenium üçlemesinin ikincisi olan filmi özellikle ilk filmi sevenler kaçırmamalı diye düşünüyorum. Kadrosunda yine Noomi Rapace, Michael Nyqvist ikilisinin hazır bulunduğı filmde gizem ve komplolar devam ediyor. Bu delikanlı kızın hikayesini sevenler devam filminden de hoşlanacaklardır eminim

Hırsızlar Şehri – The Town

Filmekiminin Gala filmlerinden olan ‘Hırsızlar Şehri’ Ben Affleck’i tekrar yönetmen koltuğuna oturtuyor. Filmin başrolünde de yer alan Affleck bu kez babasının yolundan giden, hırsızlığı kariyerine yerleştirmeye çalışan Doug MacRay’i canlandırıyor. Kara film sevenlere duyurulur.

Bunun dışında ise benim de merakla beklediğim filmler Filmekimi takviminde yer alıyor. Örneğin Cannes’da en iyi yönetmen ve Fipresci ödülünü kazanan Mathieu Almacric filmi “Turne – Tournee”, yine Cannes büyük ödülünü kazanan “İnsanlar ve Tanrılar – Des Hommes et des Dieux”, Fransız animasyon filmi “Sihirbaz – L’iilusionniste”, “Sosyalizm – Film Socialisme”, Cannes’da en iyi kadın oyuncu ödülünü alan Juliette Binoche performansıyla “Aslı Gibidir – Certified Copy” öne çıkan filmer arasında yer alıyor.

Filmekimi bilet fiyatları ise hafta içi gündüz seansları için 4 TL.  Şimdiden iyi seyirler dilerim.


Leave a Reply