Festivaller Festivaller ve Festivaller

Önce Erzurum’a gidiyoruz. Adana Altın Koza, ardından Antalya Altın Portakal derken Erzurum’da bu yıl 5. kez düzenlenen 5. Uluslararası Dadaş Film Festivali sonuçları da belli oldu. Yıla damgasını vurmuş filmlerin yarıştığı festivalde, En İyi Film Ödülü Reha Erdem’in ‘Kosmos’una giderken, En İyi Yönetmen Ödülü’de Türkiye’nin Oscar adayı ‘Bal’ın yönetmeni Semih Kaplanoğlu’na gitti.

Ödül alan diğer film ve oyunculara gelecek olursak; En İyi Yönetmen; Yusuf Kurçenli ‘Yüreğine Sor’, En İyi Erkek Oyuncu; Sermet Yeşil ‘Kosmos’, En İyi Kadın Oyuncu; Demet Akbağ ‘Eyvah Eyvah’, En İyi Müzik; Ayşenur Kolivar-Ayşe Önder ‘Yüreğine Sor”, Onur Ödülü; Semih Kaplanoğlu, Özel Halk Jürisi Ödülü Rehar Erdem ‘Kosmos’

Bir diğer Festival haberi ise İzmir’den geliyor. Bu yıl 11. kez düzenlenecek İzmir Kısa Film Festivali 3 – 7 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek. Festival kapsamında yarışacak filmler arasında Antalya Altın Portakal en iyi kısa film ödülünü kazanan ‘Berf – Kar’ filmi de yer alıyor. Festivalde Türkiye dışında Almanya, Kanada, Belçika, Gürcistan ve İsrail gibi pek çok farklı ülkenin filmleri de gösterilecek.

Kain-Kabi-Cain: Kristof Hoornaert (Belçika)
Zu Vermieten-Kiralık-For Rent: Emre Karapınar & İsmail Onay (Türkiye-Almanya)
Hayerida-Evlat-The Descent: Shai Miedzinski (İsrail)
Bugün Yok-No Today: İsmet Kurtuluş (Türkiye)
To My Mother and Father-Anne ve Babama: Can Evrenol (Türkiye)
Oma Rennt-Koş Nine Koş-Run Granny Run: Nikolaus von Uthmann (Almanya)
Berf-Kar: Erol Mintaş (Türkiye-Romanya)
Diarchia/-iarşi-Diarchy: Ferdinando Cito Filomarino (İtalya)
All Flowers in Time-Zamandaki Tüm Çiçekler: Jonathan Caouette (Kanada)
Kindergeld: Övünç Güvenışık (Türkiye)
Aprilis Suskhi-Nisan Serinliği-April Chill: Tornike Bziava (Gürcistan)

Bu yıl ilk kez düzenlenecek bir başka festival de bu kervana katılıyor. 26 Kasım’da başlayacak Malatya Uluslararası Film Festivali’nde 65’i uzun metraj olmak üzere, belgesel ve kısa filmlerle birlikte 100’e yakın film sinemaseverlerle buluşacak. Gösterim programında 2010 yapımlarının yanı sıra, usta sinemacıların son filmleri ve sinema dünyasının yeni keşfi genç yönetmenlerin ilk filmleri izleyicilerle buluşacak.

Bol festivalli günler…

 

 

 


Leave a Reply