!f Istanbul Yeniden

Maximum Kart partnerliğiyle düzenlenen 12. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin programı Karaköy’ün yeni gözde mekânlarından Unter’de yapılan basın toplantısıyla açıklandı. Dünyanın önemli festivallerinde büyük ilgi görmüş filmlerin Türkiye galalarına ev sahipliği yapacak !f İstanbul, heyecan verici programıyla 14 Şubat’ta başlıyor!

Yenilikçi ve ses getiren filmleriyle kendi takipçilerini yaratan, partileri ve etkinlikleriyle alternatif bir eğlence kültürünü İstanbul’a taşıyan !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin 2013 programı dün akşam düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Karaköy’ün yeni ve renkli mekânı Unter’de yapılan bu tanıtım gecesine, basın mensuplarının yanı sıra Reha Erdem, Meltem Cumbul, Ayça Damgacı, Derya Durmaz gibi oyuncu ve yönetmenler de katıldı. 

!f kolektif bir hayal olarak başladı

Festivalin yönetmenleri Pelin Turgut ve Serra Ciliv, festivalin 12. yılında, heyecanlarının hâlâ ve ısrarla devam ettiğini söylediler.

!f İstanbul’un 12 yıl önce yazmaya, anlatmaya ve anlamaya başladıkları bir hikâye olduğunu belirten Ciliv, “Bu hikâyenin ilk cümlesi; sevdiğimiz filmleri gösterelim, dostlarımızla birlikte izleyelim, bizimle birlikte başkaları da izlesin, birbirimizi anlayalım, büyüyelim, çoğalalım oldu. !f yaşamak istediğimiz dünyaya dair kolektif bir hayal olarak başladı” dedi.

Turgut da bu hikâyenin etrafında bir ‘!f ailesi’ oluştuğunu söyledi: “Filmlerde bir sahneye takılı kalıp günlerce bununla yaşayan, müzik filmlerindeki şarkıyı mırıldanan, filmlerin tasvir ettiği dünyalara kaçan, ya da tam aksine oralardan kaçan, dünyanın gidişatını konuşan, tartışan insanlardan bir !f ailesi doğdu. Ailemiz her geçen yıl daha da genişledi. !f’in kolektifliğine destek oldular, muhalifliğine ses, perspektifliğine göz, alternatifliğine ruh, inisiyatifliğine akıl oldular. Hikâyemizi hep canlı tuttular.”

Bağımsız sinemayla yakınlaşmamız doğru zamanda oldu

!f İstanbul’daki gösterimler bu yıl Cinemaximum sinemalarında gerçekleşecek. !f İstanbul’un ev sahipliğini üstlenen Mars Entertainment Group CEO’su Muzaffer Yıldırım, uzun yıllar !f’le çalışmak istediğini ve sonunda bu fırsatı yakaladıklarını ve taşınmalarıyla birlikte !fçilerin Mars’ın ofisine renk kattıklarını söyledi. Yıldırım bu işbirliğinin Mars’ın politikalarında da değişiklikler yarattığını belirtti:

“Değişiklikler hep doğru zamanda oluyor. Bağımsız sinemayla yakınlaşmamız da öyle oldu. Zamanımız gelmiş. Geçen yıl ortağı olarak hayata geçirdiğimiz ‘Jin’ adlı film, !f’te galasını yapıyor. Reha Erdem’in filminin gücü de buradan geliyor; ‘Jin’, hikâyeleri birleştirebilmekle, birbirimizin gözünden hayata bakabilmekle ilgili. Türkiye’de hikâyelerin birbirine değme vakti geldiğini hissetmek ve bağımsız sinemayla bunun bir parçası olmak beni çok heyecanlandırıyor.”

Bağımsız filmlere özel sinema salonları

Yıldırım ayrıca; Mars Entertainment Group olarak, !f İstanbul’un Sundance Enstitüsü’yle ortaklaşa yürüttüğü Sundance Lab’e seçilen senaryoları destekleyeceklerini söyledi ve Türkiye’deki bazı Cinemaximum sinemalarında, bağımsız filmlerin gösterileceği salonlar yaratılacağının müjdesini verdi.

Sektörün büyümesine katkıda bulunmak istiyoruz

Bu yıl festivalin partnerliğini üstelenen Maximum Kart adına konuşan İş Bankası Bireysel Bankacılık Pazarlama Müdürü Murat Atalay, !f İstanbul’u desteklemelerinin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi ve “Tüketicilerin gündelik hayatlarının vazgeçilmez bir unsuru olan kartlı ödemeler alanında ana markamız olan Maximum Kart programımız kapsamında Cinemaximumlar ile sinema sektöründe başlatmış olduğumuz işbirliğimizi, bu sektörde yıllardır süre gelen kendini ispat etmiş saygı ve ilgi gören oluşumlarla, topluluklarla işbirliklerine giderek desteklemek, sektörün de büyümesine katkıda bulunmak istiyoruz. Bu arzumuz çerçevesinde Mars Entertainment Group bünyesinde yer alan !f Film ve !f Müzik ile Maximum Kart markamız altında işbirliğine giderek festival partneri olmaya karar verdik. Bu partnerlik kapsamında da Maximum Kart çatısı altında yer alan IF’çileri unutmadık ve onlara özel %50 indirimli Maximum Film ve Maximum Müzik Paketleri hazırladık. Paket olarak tercih etmeyen müşterilerimiz için de film ve parti biletleri için ön satışta %20 indirim ayrıcalığı sunulacak. Bunun yanı sıra, festival süresince üniversiteli gençler dahil farklı kesimden sinemasever müşterilerimize dağıtacağımız film ve müzik davetiyeleri ile ayrıcalıklı bir deneyim yaşatacağız.” dedi.

Pınar Selek unutulmadı

Gecede, hakkında müebbet hapis cezası kararı verilen Pınar Selek de unutulmadı. Serra Ciliv, kapanış konuşmasında Pınar Selek’e yapılanın büyük bir haksızlık olduğunu belirtti ve şunları söyledi: “Basın toplantımızın hemen öncesinde dostumuz Pınar Selek’le ilgili çok üzücü bir haber aldık. Pınar Selek bugüne kadar yazdığı ve anlattığı hikâyelerle hepimizin kalbini yumuşatabilmiş birisi. Ve biz, bir film festivali olarak yapılabilecek en önemli şeyin insanların hikâyelerini dinleyebilmek ve anlayabilmek olduğuna inanıyoruz. Pınar’ın yanındayız. Kalbinin temiz olduğuna eminiz ve sonuna kadar onu destekliyor ve seviyoruz.”

Ünlü konuklar, galalar ve partiler

Arjantin’den Brezilya, Danimarka’dan Fransa’ya, dünyanın dört bir yanından 84 filmin gösterileceği !f İstanbul, 14-24 Şubat arasında  İstanbul’da, 28 Şubat’ta Ankara ve İzmir’de konaklayacak. Bu yıl Leos Carax, Miguel Gomes, Jose Rivera gibi ünlü isimleri İstanbul’da ağırlayacak olan !f İstanbul, Reha Erdem, Richard Linklater, Hong Sang-soo, Noah Baumbach, Walter Salles, Xavier Dolan gibi usta yönetmenlerin son filmlerinin Türkiye galalarına evsahipliği yapacak.

Festivalin uluslararası yarışması Keş!f’te ise 9 film Miguel Gomes, Denis Côté, Richard Peña, Marianne Slot ve Meltem Cumbul’dan oluşan jürinin önüne çıkacak ve yılın en ilham verici yönetmeni aranacak.

!f İstanbul, ayrıca, dördüncü yılına giren “!f ²’’ projesi kapsamında İstanbul’la aynı anda 31 şehirde, 15 bin kişiye aynı anda film gösterimi yapacak. Festivalin İstanbul’daki son üç günü, İstanbul’la eşzamanlı gösterilecek 5 film, Türkiye’nin 26 şehrinin yanı sıra Lefkoşa, Gümrü, Kudüs, Erivan ve Ramallah’daki sinemaseverlere ulaşacak.

!f İstanbul’da ayrıca, LCD Soundsystem, Hercules and Love Affair gibi efsanevi grupların üyelerinin çalacağı !f Müzik partileri, “Küçük Sohbetler” başlığı altında ünlü sinemacılarla söyleşiler ve dünyanın gidişatını masaya yatıran atölyeler sinemaseverleri bekliyor.


Leave a Reply