‘Mavi Adam’ Hoboken Film Festivali’nde

Mavi Adam, Fox tarafından “Dünyanın en büyük 10 festivalinden biri” (http://www.gardenstatejournal.com/content/fox-named-top-10-fest-selects-final-films-8665.html) olarak tanımlanan,  Hoboken Uluslararası Film Festivali’nde finale kaldı. Savaş ve kadın haklarını ele alan film, yaklaşık 1.500 başvurunun yapıldığı festivalde finale kalan tek Türk filmi. Festival 30 Mayıs – 5 Haziran tarihleri arasında New York’ta Paramount Theater’da gerçekleşecek. 

FİLM TEK MEKANDA VE İNGİLİZCE

Utku Çelik tarafından tamamen İngilizce çekilen film Irak işgalinin patlak verdiği günlerde kaçırılan yabancı bir arkeoloğun başına gelenlerle birlikte 1991 ayaklanmasında öldürülen müslümanları da ele alıyor. Tek mekanda geçen film erkekler dünyasında bir nevi av ve avcı ilişkisine odaklanırken kadın haklarına da sahip çıkılıyor. O dönemde kadınların canlı bomba olarak kullanılması ve Amerikan bombalarındaki tükenmiş uranyumun sakat doğumlara yol açması da filmin ele alıp sorguladığı konulardan…

KADIN HAKLARINA SAHİP ÇIKIYOR

Kasım ayında Nevada Uluslararası Film Festivali’nde Gold Reel ödülüne layık görülen film savaşla beraber yitip giden insan ve onun öznelinde kadın haklarını ön plana taşıyor.

Filmin çekimlerinin ABD’de yapılması planlanırken son anda yapılan değişiklik sonucu çekimler Türkiye’ de yapıldı. Oyuncu kadrosu Alex Dawe, Aydın Orak, Derya Aslan ve Sarper Semiz isimlerinden oluşan film 2014’te vizyonda olacak. Filmin teaser videosu izleyenler tarafından ilgi görüyor.

http://www.youtube.com/watch?v=mcZfU7bPg8g


Leave a Reply