Cocuk Büyütme Rehberi – No se Aceptan Devoluciones

‘Komedi’, hatta ‘romantik komedi’ kalıbına sokulabilecek bir algı yaratan Meksika filmi ‘Çocuk Büyütme Rehberi (No se Aceptan Devoluciones)’, kitle sineması için yerinde örneklerden biri. Ebeveyn olmak istemeyen, konu hakkında en ufak fikri dahi olmayan bir baba ile çocuğu arasındaki ilişki, son derece tanıdık, hiç eskimeyen bir konu aslında. İnsanları/duyguları her daim yakalayan ebeveyn – çocuk ilişkisi, Meksika’nın fenomen isimlerinden olan Eugenio Derbez’in yaratıcılığından da nasibini alıyor.

Meksikalı aktör, yazar, yönetmen Eugenio Derbez’in hem yönetip hem de başrolünde oynadığı film, gerekli tüm klişeleri kullanarak ve (önce) komediyle başlıyor hikayesine. İtiraf etmeliyim ki, hiç de iç açıcı bir başlangıç değil bu… Abartılı ve sığ bir yaklaşımla, Valentin’in nasıl bir playboy olduğunu izliyoruz önce. Sorumsuz, her gününü başka bir kadınla geçiren Valentin’in hayatı, adını bile hatırlamadığı eski sevgililerinden biri olan Julie’nin (Jessica Lindsey) kendisinden olduğunu iddia ettiği bebeğini bırakıp gitmesiyle değişiyor. ‘Üç Adam ve Bir Bebek’vari bir ilk bölümde, Valentin ile bebek Maggie arasındaki alışageldik hikaye, bebeğin altını değiştirip, karnını doyurma telaşıyla birlikte annenin peşinden Los Angelas’a taşınıyor. Baba olmayı öğrenmeye çalışan Valentin ve kızı Maggie’nin eğlenceli hayatlarına alışmaya başladığımız anda, -bir anlamda- ‘Kramer Kramer’e Karşı’ya dönüşüp, bambaşka bir yöne doğru gidiyor.

Anne – baba – çocuk rotasında, ‘güldüren’ ya da ‘gözü yaşlı’, izleyiciyle yakın ilişki kurup sömürüyle sündürülen ve haliyle nemalanan pek çok flm izlemişizdir. Meksika’nın fenomen isimlerinden olan Derbez de, klişeleri elini korkak alıştırmamakla birlikte göstere göstere kullanmanın tadını çıkarıyor.

Duygularla birlikte hikayesini de bölümlere ayıran film, son ana kadar ne karakterlerini ne de duyguları derinleştiriyor. Ancak saçma ve karikatürize anların hissettirdiklerini, sevgi, ebeveynlik ve mutlu etmek gibi evrensel konularla kırmayı başarıyor büyük oranda. Teknik yetersizlik, gereksiz sahne/karakterler ve basma kalıp ‘komiklik’leri unutturan sır gibi sakladığı şaşırtıcı finaliyle de altın vuruşunu yapıyor! Fragmanına aldanmayın, çok önyargılı da yaklaşmayın. Tüm alışkanlıklarını küçük kızı için değiştiren Valentin’in hikayesi, çocuk oyuncu Loreto Peralta’nın ve Derbez’le arasındaki uyumunun da katkısıyla, hedeflediği kitleyi memnun edecektir eminim. Gişede başarısı ne olur bilinmez. Ancak sinemamızda pek de becerilemeyen hassas konuları popüler kültüre uyarlamakta sıkıntı çekmeyen Meksika yapımı ‘Çocuk Büyütme Rehberi’nin, ABD’de en yüksek gişe başarısını yakalayan İspanyolca film olduğunu da belirtelim.

Hilal Çetinder

(4 Nisan 2014 tarihinde beyazperde.com da yayımlanmıştır)


Leave a Reply