The Other Woman – Oteki Kadın

Yönetmenlik kariyerine ‘Unhook the Stars’ ile başlayan Nick Cassavetes, ‘She’s so Lovely’ (O Çok Sevimli)’, ‘John Q’ ve ‘My Sister’s Keeper’ (Kız Kardeşimin Hikayesi) gibi seyirciyi yakalayan dram ve romantik filmlere imza attı. Hiç şüphe yok ki, çoğu seyirci için romantik film sıralamalarında en tepelerde yer alan roman uyarlaması ‘Not Defteri’yle (The Notebook) çekti asıl ilgiyi. Cameron Diaz’la yeniden (ilki Kızkardeşimin Hikayesi) bir araya gelen Cassavetes, bu kez eğlenceli bir filmle çıkıyor karşımıza: ‘Öteki Kadın’ (The Other Woman).

Senaryosunu (ilk senaryosu) Melissa Stack’ın kaleme aldığı film, eş ve iki sevgiliden oluşan küçük çaplı ‘aldatılanlar takımı’ kuruyor. Kendilerini aldatan erkekten intikam almak için birleşen kadınları izlerken, tanıdık pek çok film sahnesi/karakteri gelebilir aklınıza: Gençlik filmi ‘John Tucker Ölmeli’ (John Tucker Must Die), ‘İlk Eşler Kulübü’ (The First Wives Club) hatta kadınların gücü adına ‘Sex and the City’ örneğin… Sevgilisi Mark’ın evli olduğunu öğrendiğinde arkasına bile bakmadan yoluna devam eden güçlü kadın Carly (Cameron Diaz) ile aldatıldığını tesadüfen öğrenen sadık eş Kate (Leslie Mann) arasında aldatılmanın şokuyla başlayan absürt arkadaşlık, yeni sevgili genç ve güzel Amber’ın (Kate Upton) katıldığı ikinci bölümde aksiyona ve daha çok genç işi –kaba- komediye dönüşüyor. Kocasına/evine bağlı Kate’in, çaresizliği ve ‘en yakın arkadaş’ olarak kocasının sevgilisini seçmesi, ardındaki nedenler ya da sevgililerin ‘metres’ ya da ‘öteki kadın’ olmak yerine can-ı gönülden dayanışması romantizmle birlikte hassas bir alt metin barındırıyor aslında. Ancak, ideal görünümlü kötü koca/sevgiliden intikam almak için daha önce denenmiş ve hemen her hamlesi tahmin edilebilir yollara sapan senaryonun hassaslaşmak gibi bir niyeti yok.‘İşe yaramaz’ (Mark – Nikolaj Coster-Waldau) ve ‘ideal’ (Phil – Taylor Kinney) olarak kategorize edilen erkeklerin –doğal olarak- ikinci planda kaldığı filmin görünürdeki yıldızı Cameron Diaz. Kontrollü, domine eden Carly karakteriyle aşina olduğumuz Diaz, bildiğimiz gibi… Kocası Judd Apatow’un yönettiği ‘40 Yıllık Bekar’ (The 40 Year Old Virgin) ve ‘Kaza Kurşunu’ (Knocked Up) gibi komedilerde görmeye alışık olduğumuz Leslie Mann ise şaşkın ve biraz da nevrotik ev kadını tiplemesiyle filmin asıl yıldızı olmayı başarıyor. Komediye yatkın iki ismin katkılarıyla farklı ama uyumlu Carly ve Kate karakterleri filmi sırtlanıp götürüyor.

Nick Cassavetes, geç tanıştığım ‘Etki Altında Bir Kadın’ (A Women Under the Influence) filmiyle bir kez daha hayran olduğum anne babasının (John Cassavetes – Gena Rowlands) bir hayli yükselttiği çıtaya ne zaman erişir, bilinmez… Şimdilik, klasikleşen ‘Mission Impossible’ ve ‘New York New York’ müzikleri eşliğinde, eğlenceli bir hafta sonu seyirliğiyle yetinmek durumundayız.

Hilal Çetinder

(4 Mayıs 2014 tarihinde beyazperde.com da yayımlanmıştır.)


Leave a Reply