Arınma Gecesi: Anarsi – The Purge: Anarchy

Yapım Notları:

2013 yılında, ülke, kışkırtıcı bir kavram olan her yıl bir gece her türlü suçun yasal olması kavramına tepki verdi. Arınma Gecesi, Amerika’daki hafta sonu gişe hasılatı olarak inanılmaz 34.1 milyon dolara ulaşarak listelere birinci sıradan girerken izleyiciler filmi şaşırtıcı bir şekilde yaz hitine dönüştürdüler. JAMES DEMONACO (Arınma Gecesi’nin yazarı/yönetmeni ve The Negotiator, Assault on Precinct 13 filmlerinin yazarı) filme verilen tepkiye tanık olduktan ve harekete geçirdiği konuşmaları dinledikten sonra devam filmi için kısa sürede yarattığı patlayıcı evrene daha heyecanlı bir fikir ile döndü; Yıllık Arınma Gecesi’nde izleyicileri dışarıya, sokaklara götürdü.

Arınma Gecesi sırasında, banliyö semtinin sınırları dışında gerçekleşen Arınma Gecesi’nde olanları gösteren spekülatif bir gerilim filmi olan Arınma Gecesi: Anarşi, bizi distopya geleceğine geri götürüyor. Artık Yeni Kurucular tarafından yeniden kurulan devletimiz, yılın geri kalanında suç oranının %1’in altına kalmasını sağlamak için 12 saatlik Arınma Gecesi’ni onaylamıştır. Polis ve hastaneler yardım hizmeti vermezken vatandaşlığın, ceza düşüncesi veya cezalandırılma korkusu olmadan kendi kendisini yönettiği bir gecedir. Anarşi için sokaklara çıkma zamanıdır.

Yeni hikâye, imkânsız kararlarla dolu bir gecede hayatta kalma mücadelesi verirken, gece boyunca kendilerini ve sonunda birbirlerini korumak için ne kadar ileri gideceklerini gören sıra dışı bir gurubun hikâyesini anlatır. Hikâyemize, bu geceden önce oğlunu kaybeden bir komiser olan, tekin olmayan yalnız adam Leo (FRANK GRILLO of Captain America: The Winter Soldier, Zero Dark Thirty) ile başlıyoruz. Kendisini şafak vaktine kadar yetecek kadar silahla ve zırhla donatan deli bir adamdır. Kaybının sorumlularından intikam almak üzere kendi adaletini sağlamak üzere dışarı çıktığı açıktır.

Eva (CARMEN EJOGO of Away We Go, gelecek film Selma) yanlış yollarda yaşayarak iki yakasını bir araya getirmeye çalışan bekâr bir annedir. Genç yaştaki kızı Cali (ZOË SOUL – Prisoners, TV’den Reed Between the Lines) ile birlikte yaşamaktadır ve zenginlere sunulan güvenliğe maddi gücü yetmez. Saklanmaya çalıştıkları evlerinde saldırıya uğradıklarında ve Arınma Gecesi saldırganlarının kısa bir süre için eline geçtiklerinde Eva ile Cali’nin kendilerini mutlak bir ölümden kurtaran yabancı, Leo’nun beklenmeyen yardımına bel bağlamaları gerekir.

Leo, daha doğru hükümlerine ve ailesine zarar veren birinden intikam alma planının hasarlarına karşın Eva ve Cali’nin kaçırılmalarına tanık olduğunda onları korumak için ateş açar. Bu arada ayrılmayı düşünen bir çift, Shane (ZACH GILFORD – Devil’s Due, TV’den Friday Night Lights) ile Liz (KIELE SANCHEZ – A Perfect Getaway, TV’den The Glades) Arınma Gecesi tam başlarken bir araba hırsızlığının kurbanı olurlar. Leo’nun zırhı aracında korunmaya çalışırlarken, kargaşa haklarını kullanmaya çalışanları atlatmak üzere diğer üç yabancı ile bir araya gelirler.

Yeni müttefikler liderlerinin söylediği her şeyi sorgularken koca bir şehirde desteklenmiş intikam ile haklı adalet arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran hayatta kalma senaryoları içinde öl ya da öldür serisinde avlanacaklardır.

Filmin DeMonaco ile çalışmak üzere geri dönen yapımcıları;  Blumhouse Productions’dan JASON BLUM (Paranormal Activity, Insidious, Sinister), Platinum Dunes ortakları MICHAEL BAY (Pain & Gain, Transformers serisi), ANDREW FORM (The Texas Chainsaw Massacre, Friday the 13th) ve BRAD FULLER (The Amityville Horror, A Nightmare on Elm Street) ile SÉBASTIEN K. LEMERCIER (The Purge, Assault on Precinct 13)’dir.

DeMonaco, serinin ikinci filmi için başarılı bir kamera arkası ekibi kurmuştur. Görüntü yönetmeni; JACQUES JOUFFRET (Lone Survivor, The Purge), yapım tasarımcı BRAD RICKER (gelecek film Solace, gelecek film Foxcatcher), kurgu TODD E. MILLER (Joy Ride, Exorcist: The Beginning) & VINCE FILIPPONE (I Am Number Four, Disturbia) ve kostüm tasarımcı HALA BAHMET (The Prize Winner of Defiance, Ohio, Bringing Up Bobby).  Besteci NATHAN WHITEHEAD (The Purge, TV’den The Last Ship) devam filminin müzikleri için geri dönmüştür.

Arınma Gecesi: Anarşi’nin sorumlu yapımcısı JEANETTE VOLTURNO-BRILL (gelecek film The Boy Next Door) ve LUC ETIENNE (Getaway)’dir.

ArinmaGecesi

YAPIM HAKKINDA

Arınma Gecesi’nin başarısıyla da kanıtlandığı gibi izleyiciler bu kavramdan büyülenmişler ve kendilerine “Ya bu benim semtinde de olsaydı?” diye sormuşlardı. Yine de yazar yönetmen James DeMonaco ve yapımcı Sébastien K. Lemercier için gerilim aslında toplum hakkında bir yorum olarak hizmet edecek daha küçük bir film olmayı amaçlıyordu.

Kavramın bu kadar evrensel olmasına DeMonaco’da herkes kadar şaşırmıştı. Şunları söylüyor; “Sébastien ve ben, önce Los Angeles ve New York’daki küçük sanat evlerinde gösterilecek siyasi açıdan yıkıcı, bağımsız bir film olacağını düşünmüştük. Bana göre ilk filmdeki aile özellikle asil değildi. Bu da bir Hollywood filmi için normal değildir. Arınma Gecesi’ni, bu ailenin hak ettikleri ve şiddet, para ve sınıf konusunda aldıkları derslerle ilgili bir ahlak oyunu olarak tasarladık. Ticariden çok daha provokatif olmak üzere yapıldı ama artık her ikisi de.” Aslında DeMonaco, filmlerinin sadece eğlendirme amaçlı olmasını değil de bir tartıma başlatmalarını istediğini itiraf ediyor. Şöyle söylüyor; “Bu seride Amerikan toplumunda şiddete nasıl baktığımızla ilgili bir şeyi yansıtmayı umuyorum. Dünya’nın diğer yerlerinden çok farklı. İzleyicilerin sinemadan toplum olarak şiddetle ilişkimizden söz ederek ayrıldıklarını gördük.” Film yapımcısı, devam filmi için bu yere ve zamana dönecek olursa kavramı daha derin anlatabileceğini ve izleyicileri hayal ettiği –ilk filmin banliyö bölgesi dışında var olan- dünyada neler olduğunu gösterebileceğini düşünmüş. Şunları söylüyor; “Her zaman ikinci bölümü yapacak kadar şanslı olursak Amerika’nın en büyük şehirlerinden birinde sokaklarda olanları da göstermek istediğimizi söylerdik. Daha da açmayı düşündük çünkü izleyicinin onlara ilk filmde verdiklerimizden fazlasını görmek istediğini hissettik.” DeMonaco, “Arınma Gecesi: Anarşi” için tuvali genişletiyor ve izleyicilere dışarı adım atmanın ve Arınma Gecesi’ni kendilerini korumak için karmaşık güvenlik sistemlerinin lüksüne sahip olmayan daha düşük sınıftan vatandaşların bakış açısıyla yaşamanın nasıl olduğunu gösteriyor. DeMonaco, Arınma Gecesi’nin ardında yatan düşünceyi anlatıyor; “Her şeyin ardında, devletin, saldırganlığınızı defetmeniz için- bunun sizi daha iyi bir vatandaş yapacağını söyleyerek sattıklarının ardında bir kurnazlık var. Arınma Gecesi bunu gerçekten yapmıyor, devletin farklı bir amacı var.”

Filmin kamera arkası ekibi, ilk filmin başarısından yazar/yönetmenin içgüdülerinin sorumlu olduğunu biliyordu ve yeni filminde daha da büyük bir başarıya imza atacağına inanıyorlardı. Sık sık birlikte çalıştığı Lemercier, DeMonaco’nun ilk ve en çok izleyicileri meşgul etmeye odaklandığını söylüyor. Şöyle anlatıyor; “İyi bir hikâyeci, hikâyeyi kendisi anlatsa bile onu dinleyen kişidir. James öyledir. Her şeyi kavrar ve izleyicinin karakterlerle bağ kurmasını ve hikâyeyi anlamasını ister.” Yeni Kurucuların Arınma Gecesi’nin yıkıcı hikâyesini sürdürmek Lemercier için önemliydi. İzleyicilerin DeMonaco’nun hayal ettiği dünyasının genişlemesine tepki vereceklerini biliyordu. Ekibin, ilk filmde tanıştığımız aileyi ve semti aşmamız gerektiği mantığını paylaşıyor: “Arınma Gecesi, karakterlerinin dışında işleyen bir fikir, farklı permütasyonlarda işleyen bir kavram. Bu yüzden aynı karakterleri geri getirmedik. Arınma Gecesi kavramıyla yaptığımız toplumdaki şiddete konuşmak.” DeMonaco’nun ikinci bölümünde Yeni Kurucular, her Amerikalıya kanunsuz bir gecede kendi şeytanlarını defetme hakkı veren anayasanın 28. ek maddesinin yetkisiyle  bütün vatandaşlara hala Arınma Gecesi’nin yararlı olduğunu söylüyor. Ama gizli söylentilere göre Yeni Kurucular, tam bir devrim yapmak için uzun süredir yayılmak ve tehdit etmek için arayış içindedir. Yeni Kurucuların güçlü kuralı, Arınma Gecesi’nin mantığını daha çok vatandaşın sorgulamasıyla giderek artan bir dirençle karşılaşmıştır.

Jason Blum’un Blumhouse Productions şirketi ve Michael Bay’in Platinum Dunes şirketiyle bir kez daha işbirliği yapan DeMonaco ve Lemercier, kendi ifadelerine göre daha küçük bir filmin erişim alanını genişletmeyi başarmıştır. Blum, Paranormal Activity, Insidious serisi ve Sinister gibi küçük bütçeli muazzam filmlerin yapımcısı olarak verimli iş modeliyle anlayışlı davranmış ve film endüstrisinden fırtınalar estirmiştir. İzleyicinin ilgi alanı konusunda nabız yoklaması yaparak niş türler olarak düşünülen türleri büyütmüştür. Blum, genelde tecrübeli yönetmenlerle çalışmayı tercih eder ve filmin ekonomik bir bütçe ve program dâhilinde kalacağından emin olarak onlara yaratıcı özgürlük sunar. Aslında Blum, DeMonaco, Lemercier ve Platinum Dunes’ yapımcıları Bay, Andrew Form ve Brad Fuller arasındaki ortaklık Arınma Gecesi serileri için kusursuz bir anlam ifade etmiş. Blum şöyle anlatıyor; “James’in sürecinde her şeyi çok beğeniyorum. İnanılmaz tutkulu ve güçlü bir bakış açısı var. Ama aynı zamanda dinliyor. Birçok yazar ve yönetmen de bunlardan sadece biri bulunur; ya çok fazla dinlerler ya da çok dik kafalıdırlar ve hiç dinlemezler. James ortada, güzel bir çizgide yürüyor ve yaptığı işe çok önem veriyor. Etrafındaki herkese ilham veriyor.” Yapımcı, bu duyguyu yapımcı ortakları için de besliyor. “Platinum Dunes birçok film için inanılmaz yakın bir ortak oldu. Etrafımı Michael, Brad ve Andrew gibi yetenekli yapımcılarla sarmak, her filmde kaynakları en iyi şekilde kullanmamız için gerekli. İzleyicilerin Arınma Gecesi’ne verdikleri tepkileri izlediğimizde kendimizi James’a devam filmi için hikâye anlatımı yeteneklerini maksimumda tutması için gerekenleri vermeye adadık.” Geceyi yeninden ziyaret etmek ve Arınma Gecesi’nde perdeyi çekmek bütün ekip için önemliydi. Blum şöyle anlatıyor; “İlk filmi gösterdiğimizde birçok kişi ‘sokaklarda, parklarda, ülkede, zenginlere, fakirlere olanları öğrenmek istiyoruz.’ Dediler. Her Amerikalının Arıma Gecesi’nde farklı bir tecrübesi olur. Arınma Gecesi sırasında anlatılacak birçok hikâye vardır. Bu yüzden ikinci filmi ve umarız daha fazlasını da yapmak istedik.” Bay, Form ve Fuller, Platinum Dunes çatısı altında yıllarca yenilikçi ama sorumlu bütçeli filmler yapmış ve şüphe ve doğaüstü gerilim filmleri geniş izleyicilere ulaşmıştır.  Yapımcılar, A Nightmare on Elm Street, The Texas Chainsaw Massacre ve The Amityville Horror gibi hit filmlerin yeniden yaratılmasıyla, filmlerin sıkı hayranları için yepyeni hikayeler yaratırken, yepyeni kuşakları da korku salan fikirlerle tanıştırmışlardır. Arınma Gecesi’ndeki çalışmaları da iyi sonuçlar vermiştir. Form, serinin ilk filminin başarısının, filme dâhil olan herkes için biraz şaşırtıcı olduğunu söylüyor; “İnanılmaz bir fikrimiz olduğunu hepimiz biliyorduk ama izleyicinin nasıl tepki vereceğini bilmiyorduk. İlk filmi yaparken bile hep fikri daha büyük bir alan taşıyabilmiş olmayı istemiştik. Ama bunu yapacak kaynaklara sahip değildik. Bu yüzden film sinemada başarılı olunca ve izleyiciler Arınma Gecesi fikrine çok olumlu tepkiler verdiğinde biz de ileri gidip bu dünyayı genişletmeyi başardık.” Yapımcılar yeni bölüm için izleyicilere istediklerini vermenin tek yolunun dünyayı tek bir evin sınırlarının dışına genişletmek olduğuna karar vermişler. Form şöyle anlatıyor; “Şehir ortamında, bir grubun dışarıda yakalandığı, izleyicinin Arınma Gecesi’nde yaşanan her detaya, insanların neden arındığına, insanların neden dışarıda yakalandıklarına tanıklık ettiği bir dünyada yaşamak istediğimizi ve izleyici film boyunca merakta bırakmak istediğimizi biliyorduk. James bu projede bunu tama anlamıyla başardı.” Fuller, DeMonaco’nun izleyicilerin Arınma Gecesi olanları duygusal olarak hissettirme yeteneği konusunda yapımcı dostuna tümüyle katılıyor; “James özünde bu seride ticari bir film yapmak üzer yola çıkan bir sanatçı ve bunu başardı. Onunla çalışmak çok keyifliydi. Bir başka Arınma Gecesi daha yapacak kadar şanslıysak başa yine onun geçmesi önemli.

Yapımcılar oyuncu seçiminden önce bunun karakter gelişimini feda eden bir film olmayacağını biliyorlardı. Bundan dolayı da Arınma Gecesi: Anarşi’nin ilk 20 dakikasını izleyicilerin her karakterin durumuna yakından bakmak fırsatı yaratmak üzere harcamak önemliydi. DeMonaco şöyle söylüyor; “Bu işi yapacaksak bu insanları tanıyalım, dedim. Onlara başında önem vermezsek kimin ölüp kimin kalacağına da önem vermeyeceğimizi düşündüm. Bu gecede rast gele öldürülebilecek kurbanlık koyunlar istemiyorum.”

DeMonaco, daha önce Frank Grillo ile The Kill Point adlı mini dizide birlikte çalışmış. Bu yüzden onu güçlü ve usta Leo olarak seçmek amacı olmuş. Grillo, kalıba tam uymuş. De Monaco şunları söylüyor; “Frank’in çalışmasını yıllarca çok beğendim ve kariyerini The Kill Point’den bu yanda takip ediyorum. Karakteri bulur bulmaz Sebastien’i aradım ve “Bu karakter Frank olmalı” dedim. Frank gerçek hayatta da sert bir çocuk ve sertmiş davranmak zorunda kalmaması gereken bir oyuncu istedik.” Fuller, yönetmene gülerek katılıyor; “Arınma Gecesi’nde dışarı çıkmak zorunda kalsaydım Frank Grillo ile birlikte olmak isterdim. Başaracağımı bilirdim çünkü o bana yardım ederdi.” Blum, Grillo konusunda DeMonaco’nun aklında doğru kişi olduğunu biliyormuş; “James kahraman duygusu veren ama aynı zamanda sıradan olan birinin olması konusunda tutkuluydu. Frank’in en iyi yaptığı da budur. Arkadaşınız olabileceği duygusunu verir ama aynı zamanda kahramanlık konusunda erişilemez görünür. Bu filmde oynadığı karakter de böyle, son derece şüpheci olduğunu düşündüğünüz ama aslında kocaman bir yüreği olan mazlum.” Grillo, spekülatif gerilime seçilmesini anlatıyor; “Los Angeles’a gidiyordum. James beni aradı ve Arınma Gecesi’nin devam filmi üzerinde çalıştığını söyledi. Ben senaryoyu bile okumadan bana anlattı ve eski bir Western filmini andırıyordu. The Outlaw Josey Wales gibi. İlginç ve provokatif olduğunu düşündüm ve bana senaryoyu gönderdikten sonra kabul ettim.”

İlk film, banliyöde yaşayan varlıklı Sandin ailesinin bakış açısından anlatılırken DeMonaco, Arınma Gecesi: Anarşi’de hakları ellerinden alınmış, yıllık Arınma Gecesi’nde hedef alınanlara odaklanmış. Grillo özellikle bu fikre çekilmiş. Şöyle anlatıyor; “Bu filmde Arınma Gecesi’nin ne olduğunu ve neden var olduğunu gerçekten görüyorsunuz. Şiddet ve önyargı konusunda her gün nelerle uğraşmak zorunda kaldığımızı düşünmemize neden oluyor.” Yapımcılar Grillo’yu belirledikten sonra kızı Cali’ye bakan, pasif çalışan bir anne olan Eva’yı canlandırması için Carmen Ejogo’ya yönelmişler. 21 Mart akşam 7.00’de, yıllık Arınma Gecesi’nin başlamasına sadece dakikalar kala Eva’yla tanışıyoruz. Geçimini sağlamak için bir restoranda uzun saatler çalışıyor ve uysalca terfi ve zam isteyip reddedildikten sonra işten çıkıyor.

Ejogo, kendisini filme ve karaktere neyin çektiğini anlatıyor; “Tha Parallax View, Soylent Green gibi hükümetlerin komplo teorilerini anlatan filmleri izleyerek büyüdüm. Bu da o türden bir filmdi ve konusu açısından bana hitap edeceğini biliyordum.” Oyuncu ayrıca senaryonun söyleyeceği anlamlı bir şeyler olmasını da takdir etmiş. “Ayrıca Amerika’daki silah şiddeti ve kültürel sonuçları gibi benim de ilgilendiğim bir konuda toplumsal bir açıklama içermesi de ilginçti. Bunun ötesinde, karakterim inanılmaz bir eğri çiziyor. Pasif ve kızına bağımlıyken proaktif ve yetki veren birine dönüşüyor.”

Eva şehrin yanlış yakasında yer alan evine, küçük dairesine giderken, açık sözlü ve güçlü iradeli kızı Cali’nin yanına, içeri girmeden önce Diego’nun (Training Day’den NOEL GUGLIEMI) tacizine uğruyor. 16 yaşındaki kız, Yeni Kurucuları devirmeyi amaçlayan Carmelo’nun (The Wire’dan MICHAEL K. WILLIAMS) mesajlarını takip etmektedir. Eva ve Cali, Arınma Gecesi’nde içeride kalmak üzere hazırlanırken, Diego kapılarından içeri dalar ve ikisini de öldürmeye kalkarak bizi dehşet gecesine hazırlar. Yapımcılar Cali için yeni oyuncu Zoe Soul’dan başkasını aramamış. Soul, Prisoners adlı bir başka gerilimi çektikten sonra türü incelemeye karar vermiş. Oyuncu Yeni Amerika’yı kabul edişini anlatıyor; “Film sadece bir evde bir aileyle evin içinde değil de dışarıda olanları inceliyor. Bizi nereye götüreceğini merak ediyordum. Cali’yi canlandırmak bir yolculuktu. Çünkü o çok güçlü, 16 yaşında bir kız ve bana biraz daha küçüklük halimi hatırlatıyor.”

DeMonaco, Cali karakterini filmin ahlak pusulası olarak yazmış.  Cali, dönüştüğü insanla yavaş yavaş yüzleşmeye başlayan Leo’yu yeniden kaybolan insanlığa çekmeye yardım ediyor. Yapımcı şöyle anlatıyor; “Cali, bütün gece Arınma Gecesi’nden söz eden ve Leo’yu arınmanın ahlaklılığı konusunda iğneleyen kişi.”

Yapımcılar daha sonra ayrılan çift Shane ve Liz’i canlandıracak oyuncuları aramaya yönelmiş. İki karakter, diğer oyunculara göre şehrin karşı tarafında. Arınma Gecesi başlamadan önce son dakika ihtiyaçlarını toparlayan ve ayrıldıklarını ailelerine nasıl söyleyeceklerini tartışan Shane ve Liz, maskeli motosikletli adamların arabalarındaki yakıt deposu kablosunu kestiklerini fark ediyor. Çiftin, başlangıçtan sonra hemen barınacak bir yer aramaktan başka seçenekleri yoktur.

Yapımcılar Zach Gilford ve karısı Kiele Sanchez’le ayrı ayrı görüştükten sonra ikilinin karakterlerin ilişkilerine gerçek hayat dinamikleri getirebileceklerini fark etmişler. DeMonaco şöyle anlatıyor; “Zach ve Kiele’İn evli bir çift olması dinamiklerine organik bir özgünlük katıyor. Arabada tartıştıkları bir sahne var. Çok gerçekçi çünkü elbette bunu herkes gerçek hayatta yapmıştır.”

Dikkatli bir şekilde şehre doğru yol alan Shane ve Liz, Cali ve Eva’yı kurtarma çabasıyla maskeli adamlarla liderleri Koca Baba’ya (Gangster Squad’dan JACK CONLEY) ateş eden Leo’ya rastlar. Leo’nun zırhlı arabasını bulan Shane ve Liz, Leo, Eva ve Cali kendilerini bulmadan önce bir anlık rahatlama ararlar. Olayların dehşet verici bir şekilde değişmesiyle tek başlarına asla hayatta kalamayacaklarını görürler ve sağ salim çıkma umuduyla geceyi birlikte geçirirler. Glifford’u filme çeken yeni konsepti olmuş. Şöyle anlatıyor; “Eğlenceli olduğunu düşündüğüm ilk filmin konseptine tamamen farklı bir bakış. İlk filimdeki karakterleri zoraki bir şekilde barındırıp hikâyelerine devam etmiyor. Bu geceden başka bir hikâye anlatıyor. Sanchez, DeMonaco’nun Arınma Gecesi hakkındaki fikirlerini takdir etmiş. Şunları söylüyor; “James’le ikimizin de silahlardan nasıl korktuğumuzu ve silahlı kültürün hakim olduğu bir toplumda yaşasaydık nasıl olurdu diye konuştuk. Bu filmde hükümetin, fakirlerden kurtulma isteğinde olduğunu anlayan devrimciler geliyor. Bunun son derece beklenmedik ve ilginç olduğunu düşündüm.” Bu bölümdeki kötü adam rolü için DeMonaco,Yeni Kurucuların ve gizli gündemlerinin gösterimini düşünmüş. Düşüncesi Jack Conley’nin Koca Baba karakteriyle hayata geçmiş. DeMonaco şöyle anlatıyor; “Koca Baba, sokaklardaki bu grubun seçilmiş lideri ve devletin gündemini pratiğe geçiriyor. Şehirde dolaşan, projeden projede giden ve gerçek anlamda yok edici, siyah kamyonlar var.” Arınma Gecesi serisi yoluna çıkan herkeste paniğe yol açan maskeli bir çete olmadan tamamlanmış olmazdı. Arınma Gecesi: Anarşi için hortlak yüzlü çetemiz zenginlerin insanları açık artırmayla satın alarak arındığını fark eden, şehrin içinden bir grup genç. Her artırmanın galibi gece görüş gözlüğü takıyor ve karanlık bir depoda avının peşine düşüyor. Yani kurbanların hayatta kalma ihtimali çok zayıf. DeMonaco şöyle anlatıyor; “Film boyunca çetenin insanları kaçırdığı görüyoruz ve onları nereye götürdüklerini merak ediyoruz. Sonra bu insanları açık artırmadaki zenginlere sattıklarını öğreniyoruz. Dehşet verici ve konseptimize yeni bir öğe ekliyor.”

Arınma Gecesi: Anarşi’nin yardımcı oyuncuları arasında açık artırma görevlisi olan Yaşlı, Zarif Kadın rolüyle JUDITH MCCONNELL; ailesini geçindirmek için inanılmaz bir fedakârlık yapan Eva’nın babası, Cali’nin büyükbabası Baba Rico rolüyle JOHN BEASLEY ve Eva’nın en iyi dostu ve iş arkadaşı Tanya’yı canlandıran JUSTINA MACHADO yer almaktadır. 

Yarattıkları ve onaylanmış Arınma Gecesi’yle şehrin sokaklarına taşan dünyayı genişletmeye hazır olan DeMonaco ve yapımcılar, hayal ettikleri dış dünyayı tasarlayacak yetenekli bir çizgi altı ekibi oluşturmuşlar. Yapım tasarımcı Brad Ricker ve ekibi, şehirde bulunan evleri ve sokakları kullanarak ve gerektiğinde de setler inşa ederek Los Angeles’taki distopik görünümü tasarlamışlar. Örneğin Av Kulübü Los Angeles şehir merkezindeki bir antrepoda inşa edilmiş. Eva ve Cali’nin dairesi, yine Los Angeles şehir merkezinde bulunan gerçek bir binaymış. Ekibe yeninden dönen görüntü yönetmeni Jacques Jouffret, kurgusunu Todd E. Miller ile Vince Filippone’un kurgulayacağı sert ve ürpertici kargaşayı görüntülemiş. Kostüm tasarımcı Hala Bahmet, hayatta kalmak için mücadele veren korku dolu beşliyi giydirmiş. Nathan Whitehead de spekülatif gerilimin müziğini bestelemek üzere geri dönmüş.

Tasarım ve Mekânlar

 Yeni Kurucular tarafından yönetilen bir Amerika duygusunu yaratmak için yapım tasarımcı Ricker inanılır, distopik bir gelecek üzerinde çalışmaya başlamış. Şöyle anlatıyor; “James’le çalışırken hikâyeden ve hangi zamanda geçtiğinden konuştuk. Gelecekte olsa da öne çıkıp “gelecek tam olarak böyle görünecek” demek istemedik. Çünkü çok sınırlı bir dünya, 10 yıl içinde bir şeylerin o kadar değiştiği fikrine sahiptik. Dünyayı tümüyle yeninden tasarlamak istemedik.” Ricker ve ekibi filmin gerektirdiği ortamları- birçok sokağı, karanlık ara sokakları, Eva, Tanya ve Leo’nun dairelerini ve ultra zenginlerin en tehlikeli oyunu oynamaya gittikleri Av Kulübü’nü seçmek ve tasarlamakla görevlendirilmiş. Ricker, Av Kulübü’yle ilgili şunları söylüyor; “James’le bazı engellerin olduğu lüks bir paintball parkuru yapmayı konuştuk. ‘heykelli bir bahçede insanları avlamaktan daha eğlenceli ne olurdu?’ diye düşündüm. Bu yüzden her türlü şeyi yapabiliyor olsan, çılgın bir fantezide olsan ne yapardın diye konuştuk.”

Eva’nın dairesi bir binanın içinde yer alırken Ricker ve ekibi Tanya’nın dairesini stüdyoda, Av Kulübü’nü ise bir antrepoda kurgulamış. DeMonaco şöyle anlatıyor; “Arınma Gecesi tek bir evde, tek bir semtte geçiyordu. Kesinlikle yeterince dehşet vericiydi. Ama devam filmi için alanımızı genişletme ve filmi farklı türde dehşet verici yapmak lüksüne sahiptik.” Ricker, DeMonaco’nun tasarımından memnun kaldığını söylüyor. “Yazar/yönetmenle birlikte çalışmak her zaman iyidir. James hikâyenin ne olması gerektiğini biliyor. Dünyayı biliyor ve bir vizyonu var. Ayrıca işbirlikçi biri ve başka alanlardan insanların katkılarını almaya istekli.”

Los Angeles şehir merkezinin sokaklarında çekim yapmak Arınma Gecesi: Anarşi’nin sert dünyasına katkıda bulunmuş. Fuller şöyle anlatıyor; “Bazen bir stüdyonun sahne arkasında çekim yaptığınızda biraz fazla temiz olduğunu görebilirsiniz. Sokaklar gerçekten hoş ve kaldırımlar hep doğru açıda. Los Angeles şehir merkezinde çekim yaptığınızda mekân canlı bir varlıktı ve çekim yaptığımız yerde yaşayan insanlarla uğraşmak zorunda kaldık. Etrafta sesler, ışıklar ve helikopterlerin olması filmin gerçekliğine katkıda bulunuyor.”

Gerilimin Kostümleri

Oyuncuları, karakterlerine ve şartlarına uygun bir şekilde giydirmek üzere tecrübeli kostüm tasarımcı Hala Bahmet seçilmiş. Grillo’nun Leo karakteri tarif etmesi zor; asker mi polis mi olduğu belirsiz ama inanılmaz bir cephaneye ve onları kullanmak konusunda derin bir bilgiye sahip biri. Bahmet, daha çekimler bile başlamadan Grillo’yla çok yakın çalışmış. Kostüm tasarımcı ekibinin sürecini anlatıyor ; “amacımız basit bir siluet yaratmaktı. Kostümünün, film boyunca bu adamın nasıl biri olduğunu ortaya çıkarması, kendisi için tarafsız bir zemin olarak görev yapmasını istedik. Simgesel askeri tarzda bir siluet yarattık. Kostümünün geri kalanı basit bir tişört ile iş pantolonundan oluşuyor. Bahmet ve ekibi ayrıca 12 yıl sonrasının yeni, ileri teknoloji kurşungeçirmez kumaşlarını düşünerek özel fütüristik, kurşungeçirmez bir yelek yapmış.

Leo gizemli, derli toplu ve sırlar içindeyken, Ejogo’nun Eva karakteri tam aksidir. Yumuşak ve saldırıya açıktır. Bahmet bunu aktarmak için Eva’yı yumuşak, kapüşonlu bir trikoyla kot pantolon ve tişört giydirmiş. Tasarımcı şöyle anlatıyor; “Film boyunca Eva’nın başına korkunç olaylar geliyor. Ama o sonunda daha iyi bir yerde bitirdiği kişisel yolculuğunu yaşıyor. Bunu da onu yumuşak tonlarda giydirerek göstermek istedim.” Bahmet, alıngan genç kız Cali’yi yaşı küçük olsa da Eva’nın aksine olgun ve özgüvenli olduğunu gösterecek şekilde giydirmiş. Şunları söylüyor; “Cali’ye dağınık görünümlü bir tarz yaptık. Pamuklu bir gömlek, değiştirilmiş asker ceketi giydirdik. Bu da karakterinin açık sözlü ve cesur hikâyesini anlatmaya yardımcı oldu.” Bahmet, Liz ve Shane için bu iki karakterin Arınma Gecesi’nde dışarıda kalacaklarını beklemeyerek giyindiklerini söylüyor. “Liz, kadınsı bir elbise ve erkeksi bir ceket giyiyor. Çünkü karakterinin seksi bir erkek Fatma olduğunu düşündük. Shane’e ise düz, ekose bir gömlek, kot pantolon ve yelek giydirdik. Arınma Gecesi’nde etrafta dolaşacaklarını hiçbir şekilde beklemeyen insanlar gibi giyindiler. Bu Arınma Gecesi’ndeki baş düşman, Koca Baba öldürmek üzere giyinmiş. DeMonaco ve Bahmet, kıyafetlerini seçmek için birlikte çalışmış. Bahmet şöyle anlatıyor; “Ona normal bir Cumartesi öğleden sonrası baba tarzı kıyafet giydirdik. Bu da silahlı adamlar grubunun korkunç, güvenilmez lideri performansının daha da korkutucu yaptı. Çünkü kimse kanvas pantolon, sıradan bir gömlek giyen bir adamın silahlı adamların lideri olacağını düşünmez.” DeMonaco şöyle söylüyor; katiller grubunun lideri olduğu ortaya çıkan Koca Baba karakterini muhafazakâr görünümlü, bir banliyö karakteri olarak hayal ettim. Çok dehşet verici olduğunu düşündüm. Bayıldım.”


Leave a Reply