83. Oscar Ödülleri


83. Oscar Ödülleri;

En İyi Film

Black Swan

127 Saat

The Fighter

Inception

The King’s Speech

The Social Network

Toy Story 3

Winter’s Bone

The Kids Are All Right

True Grit

Kazanan: The King’s Speech


En İyi Yönetmen

Darren Aranofsky – Black Swan

Joel & Ethan Coen – True Grit

David Fincher – The Social Network

Tom Hooper – The King’s Speech

David O. Russell – The Fighter

Kazanan: Tom Hooper – The King’s Speech

En İyi Erkek Oyuncu

James Franco – 127 Hours

Colin Firth – The King’s Speech

Jesse Eisenberg – The Social Network

Jeff Bridges – True Grit

Javier Bardem – Biutiful

Kazanan: Colin Firth – The King’s Speech


En İyi Kadın Oyuncu

Natalie Portman – Black Swan

Annette Bening – The Kids Are All Right

Nicole Kidman – Rabbit Hole

Jennifer Lawrance – Winter’s Bone

Michelle Williams – Blue Valentine

Kazanan: Natalie Portman – Black Swan


En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Christian Bale – The Fighter

John Hawkes – Winter’s Bone

Jeremy Renner – The Town

Mark Ruffalo – The Kids Are All Right

Geoffrey Rush – The King’s Speech

Kazanan: Christian Bale – The Fighter


En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Amy Adams – The Fighter

Helena Bonham Carter – The King’s Speech

Melissa Leo – The Fighter

Hailee Steinfield – True Grit

Jacki Weaver – Animal Kingdom

Kazanan: Melissa Leo – The Fighter

En İyi Orjinal Senaryo

Another Year – Mike Leigh

The Fighter – Scott Silver, Paul Tamasy ve Eric Johnson

Inception – Danny Boyle

The Kids Are All Right – Lisa Cholodenko ve Stuart Blumberg

The King’s Speech – David Seidler

Kazanan: The King’s Speech – David Seidler

En İyi Uyarlama Senaryo

127 Hours – Simon Beaufoy ve Danny Boyle

The Social Network – Aaron Sorkin

Toy Story 3 – Michael Arndt

True Grit – Ethan ve Joel Coen

Winter’s Bone – Debra Granik ve Anne Rosellini

Kazanan: The Social Network – Aaron Sorkin

En İyi Animasyon

Toy Story 3

How To Train Your Dragon

The Illusionist

Kazanan: Toy Story 3

En İyi Yabancı Film

In a Better World, Danimarka –  Susanne Bier

Biutiful, Meksika – Alejandro Gonzalez Inarritu

Incendies, Kanada – Denis Villeneuve

Hors la Loi (Outside the Law), Cezayir – Rachid Bouchareb

Dogtooth, Yunanistan – Yorgos Lanthimos

Kazanan: In a Better World, Danimarka –  Susanne Bier

En İyi Görsel Efekt

Alice in Wonderland

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Hereafter

Inception

Iron Man 2

Kazanan: Inception

En İyi Görüntü Yönetmeni

Black Swan – Matthew Libatique

Inception – Wally Pfister

The King’s Speech – Danny Cohen

The Social Network – Jeff Cronenweth

True Grit – Roger Deakins

Kazanan: Inception – Wally Pfister

En İyi Sanat Yönetmeni

Alice in Wonderland – Robert Stormberg, Kare O’Hara

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 – Stuart Craig, Stepheneie McMillan

Inception – Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Douglas A. Mowat

The King’s Speech – Eve Stewart, Judy Farr

True Grit – Jess Gonchor, Nancy Haigh

Kazanan: Alice in Wonderland – Robert Stormberg, Kare O’Hara

En İyi Kurgu

127 Saat – John Haris

Black Swan – Andrew Weisblum

The Fighter – Pamela Martin

The King’s Speech – Tariq Anwar

The Social Network – Angus Wall ve Kirk Baxter

Kazanan:The Social Network – Angus Wall ve Kirk Baxter

En İyi Ses Düzenleme

Inception – Richard King

Toy Story 3 – Tom Myers, Michael Silvers

Tron: Legacy – Gwendolyn Yates Whittle, Addisin Teague

True Grit – Skip Lievsay, Craig Berkey

Unstoppable – Mark P. Stoeckinger

Kazanan: Inception – Richard King

En İyi Ses Miksajı

Inception

The King’s Speech

The Social Network

True Grit

Salt

Kazanan: Inception

En İyi Müzik

127 Hous – A.R. Rahman

How to Train Your Dragon – John Powell

Inception – Hans Zimmer

The King’s Speech – Alexandre Desplat

The Social Network – Trent Reznor, Atticus Ross

Kazanan: The Social Network – Trent Reznor, Atticus Ross

En İyi Orijinal Şarkı

127 Saat; If I Rise – A.R. Rahman, Rollo Armstrong, Dido

Country Strong; Coming Home – Tom Douglas, Troy Verges, Hillary Lindsey

Tangled; I See the Light – Alan Menken, Glenn Slater

Toy Story 3; We Belong Together – Randy Newman

Kazanan: Toy Story 3; We Belong Together – Randy Newman

En İyi Kostüm Tasarım

Alice in Wonderland – Colleen Atwood

I Am Love – Antonella Cannarozzi

The King’s Speech – Jeny Beavan

The Tempest – Sandy Powell

True Grit – Mary Zophers

Kazanan: Alice in Wonderland – Colleen Atwood

En İyi Makyaj

Barney’s Version – Adrien Morot

The Way Back – Eduard F. Henriques, Greg Funk, Yolanda Toussieng

The Wolfman – Rick Baker, Dave Elsey

Kazanan: The Wolfman – Rick Baker, Dave Elsey

En İyi Belgesel (Uzun)

Exit Through the Gift Shop

Gasland

Inside Job

Restrepo

Waste Land

Kazanan: Inside Job

En İyi Belgesel (Kısa)

Killng in the Name

Poster Girl

Strangers No More

Sun Come Up

The Warring of Qiugang

Kazanan: Strangers No More