82. Oscar Ödülleri


82. Oscar Ödülleri

1-En İyi Film

Avatar

District 9

An Education

Inglourious Basterds

The Hurt Locker

Precious

A Serious Man

Up

The Blind Side

Up the in the Air

Kazanan: The Hurt Locker

Avatar District 9 An Education Inglourious Basterds The Hurt Locker
Precious A serious Man Up The Blind Side Up the in the Air

2- En İyi Yönetmen

James Cameron – Avatar

Kathryn Bigelow – The Hurt Locker

Quentin Tarantino  – Inglourious Basterds

Lee Daniels – Precious

Jason Reitman – Up in the Air

Kazanan: Kathryn Bigelow – The Hurt Locker

James Cameron Kathryn Bigelow Quantin Tarantino Lee Daniels Jason Reitman

3-En İyi Erkek Oyuncu

Jeff Bridges – Crazy Heart

Goerge Clooney – Up in the Air

Morgan Freeman – Invictus

Colin Firth – A Single Man

Jeremy Renner – The Hurt Locker

Kazanan: Jeff Bridges – Crazy Heart

Jeff Bridges George Clooney Morgan Freeman Colin Firth Jeremy Renner

4-En İyi Kadın Oyuncu

Sundra Bullock – The Blind Side

Meryl Streep – Julia & Julie

Helen Mirren – The Last Station

Carey Mulligan – An Education

Gabourey Sidibe  – Precious

Kazanan: Sundra Bullock – The Blind Side

Sandra Bullock Meryl Streep Helen Mirren Carey Mulligan Gabourey Sidibe

5-En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Christoph Waltz – Inglourious Basterds

Matt Damon – Invictus

Woody Harrelson – The Messenger

Stanley Tucci – The Lovely Bones

Christopher Plummer – The Last Station

Kazanan: Christoph Waltz – Inglourious Basterds

Christopher Waltz Matt Demon Woody Harrelson Christopher Plummer Stanley Tucci

6-En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Penelope Cruz – Nine

Vera Farmiga  – Up in the Air

Maggie Gyllenhaal – Crazy Heart

Anna Kendrick – Up in the Air

Mo’Nique – Precious

Kazanan: Mo’Nique – Precious

Penelope Cruz Vera Farmiga Maggie Gyllenhaal Anna Kendrick Mo'nigue

7-En İyi Özgün Senaryo

The Hurt Locker – Mark Boal

The Messenger – Alessandro Camon, Oren Moverman

A Serious Man – Joel Coen ve Ethan Coen

Inglourious Basterds – Quentin Tarantino

Up – Bob Petersan, Pete Docter

Kazanan: The Hurt Locker – Mark Boal

The Hurt Locker The Messenger A serious Man Inglourious Basterds Up

8-En İyi Uyarlama Senaryo

Distict 9 – Neil Blomkamp, Teri Tatchell

Up the in the Air – Jason Reitman, Sheldon Turner

Precious – Geoffrey Flesher

In the Loop – Jesse Armstrong, Simon Blackwell

An education – Nick Hornby

Kazanan: Precious – Geoffrey Flesher

District 9 Up the in the Air Precious In The Loop An Education

9-En İyi Animasyon

Coraline – Henry Selick

Fantastic Mr. Fox – Wes Anderson

The Princess and the Fog – John Musker and Ron Clements

The Secret of Kells – Tomm Moore

Up – Pete Docter

Kazanan: Up – Pete Docter

Coraline Fantastic Mr. Fox The Princess and the Fog The Secret of the Kells Up

10-En İyi Görüntü Yönetmeni

Avatar

Harry Potter and the Half-Blood Prince

The Hurt Locker

Inglourious Basterds

The White Ribbon

Kazanan: Avatar Mauro Fiore

Avatar Harry Potter and the HalfBlood Prince the hurt locker Inglourious Basterds The White Ribbon

11-En İyi Sanat Yönetmeni

Avatar

The Imaginarium Of Doctor Parnassus

Nine

Sherlock Holmes

The Young Victoria

Kazanan: Avatar – Rick Carter, Robert Stromberg, Kim Sinclair

Avatar The Imaginarium Of Doctor Parnassus Nine Sherlock Holmes.gif The Young Victoria

12-En İyi Kostüm Tasarım

Bright Star

Coco Before Chanel

The Imaginarium Of Doctor Parnasus

Nine

The Young Victoria

Kazanan: The Young Victoria – Sandy Powell

Bright Star Coco Before Chanel The Imaginarium Of Doctor Parnassus Nine The Young Victoria

13-En İyi Yabancı Film

Ajami – İsrail

El Secreto de sus Ojos – Arjantin

The Milk of Sorrow – Peru

Un Prophete – Fransa

The White Ribbon – Almanya

Kazanan: El Secreto de sus Ojos – Arjantin


14-En İyi Belgesel – Uzun

Burma VJ – Anders Østergaard

The Cove -Louie Psihoyos

Food Inc. – Robert Kenner and Elise Pearlstein

The Most Dangerous Man in America: Danniel Ellsberg and the Pentagon Papers – Judith Ehrlich, Rick Goldsmith

Which Way Home – Rebecca Cammisa

Kazanan: The Cove -Louie Psihoyos


15-En İyi Belgesel – Kısa

China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province – Jon Alpert ve Matthew O’Neill

The Last Campaign of Governor Booth Gardner- Daniel Junge ve Henry Ansbacher

The Last Truck: Closing of a GM Plant – Steven Bognar ve Julia Reichert

Music by Prudence – Roger Ross Williams ve Elinor Burkett

Rabbit à la Berlin – Bartek Konopka ve Anna Wydra

Kazanan: Music by Prudence – Roger Ross Williams ve Elinor Burkett


16-En İyi Kurgu

Avatar

District 9

The Hurt Locker

Inglourious Basterds

Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire

Kazanan: The Hurt Locker


17-En İyi Makyaj

Il Divo

Star Trek

The Young Victoria

Kazanan: Star Trek – Barney Burman, Mindy Hall and Joel Harlow


18-En İyi Müzik

Avatar

Fantastic Mr. Fox

The Hurt Locker

Sherlock Holmes

Up

Kazanan: Up – Michael Giacchino


19-En İyi Şarkı

Almost There – Randy Newman – The Princess and the Frog

Down in New Orleans – Randy Newman – The Princess and the Frog

Loin de Paname – Reinhardt Wagner, Frank Thomas (Paris 36)

Take It All – Maury Yeston (Nine)

The Weary Kind – Ryan Bingham ve Bone Burnett (Crazy Heart)

Kazanan: The Weary Kind – Ryan Bingham ve T-Bone Burnett (Crazy Heart)


20-En İyi Görsel Efekt

Avatar

District 9

Star Trek

Kazanan: Avatar – Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, Andrew R. Jones


21-En İyi Kısa Animasyon

French Roast – Fabrice O. Joubert

Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty – Nicky Phelan ve Darragh O’Connell

The Lady and the Reaper – Javier Recio Gracia

Logorama  – Nicolas Schmerkin

A Matter of Loaf and Death – Nick Park

Kazanan: Logorama – Nicolas Schmerkin


22-En İyi Ses Miksajı

The Hurt Locker – Paul N.J. Ottosson, Ray Beckett


23-En İyi Ses Kurgusu

The Hurt Locker – Paul N.J. Ottosson


24-En İyi Kısa Belgesel

Music by Prudence – Roger Ross Williams ve Elinor Burkett


25-En İyi Kısa Film

The New Tenants – Joachim Back and Tivi Magnusson