Yaban Arısı – The Green Hornet

Maskeli süper kahramanların ilk örneklerinden “Yeşil Yaban Arısı – The Green Hornet”, uzun süren uğraşlar sonrası sinemalarda. ‘Sil Baştan’ ile gönlümüzü kazanan Michael Gondry, unutulmaya yüz tutmuş bu süper kahraman hikâyesinin yönetmen koltuğunda oturuyor. Senaryosu ise aynı zamanda filmin yeşil yaban arısı olan Seth Rogen ile Evan Goldberg’e ait. Bu film için hayli kilo veren Seth Rogen’i böylesi bir aksiyonda görmek şaşırtıcı. Aslında ‘Yeşil Yaban Arısı’ ilk ününü 1966’da yayınlanan televizyon dizisi ile kazanmış ve dizide kilit rol Kato’yu Bruce Lee canlandırmış. Britt Reid’in yardımcısı Kato’nun hikâyedeki varlığı, aksiyonun ve planların beyni olmasının dışında diğer önemli özelliklerinden biri de 1940’da çekilen ilk filmdeki Kato karakterinin, Pembe Panter serisindeki (Karanlıkta Bir Çığlık) yardımcı Kato’ya ilham kaynağı olması.

Hayalperest, sorumsuz ve playboy hayatı yaşayan bir Britt Reid (Seth Rogen), evin çalışanı, gizli kalmış yetenek Kato (Jay Chou), akıllı ve güzel Lenore Case (Cameron Diaz). Bu ekibi birleştiren şey ise medya patronu, despot baba James Reid’in (Tom Wilkinson) ani ölümü olur. Artık tüm servetin sahibi olan zengin çocuk, ne yapması gerektiğini bilemediği yeni gazetesiyle kendini boşlukta hissettiği noktada, olağanüstü yeteneklere sahip becerikli Kato ile tamamen tesadüfen keşfettiği süper kahraman olma oyununa soyunur. Britt Reid yani Yeşil Yaban Arısı, artık ‘kötü görünümlü iyi kahraman’ olacaktır.

Sonuç olarak ‘Yeşil Yaban Arısı’, sırtını teknolojiye dayamış bir süper kahraman filmi. Kara Şimşek vari Kato’nun icadı el yapımı araba, Voltran’ı oluşturan en önemli güç.  Bruce Vayne, yerini medyanın varisi genç Britt Reid’e bırakıyor. Ancak bunu, halkın gözdesi olabilecek süper kahramanlıkla değil, suç dünyasının yeni kötü ismi kisvesi altında yapıyor. Filmin kötü adamı Chudnofsky rolünde ‘Soysuzlar Çetesi’ ile Oscar kazanan Christoph Waltz, Britt Reid’in sekreteri ve aslında ekibin farkında olmadan yönlendiricisi Lenore Case rolünde ise Cameron Diaz yer alıyor.

Ben olsam, vizyonda bu kadar ödüllü film varken, ilk izlenecekler arasına koymazdım ‘Yeşil Yaban Arısı’nı.  Yeni bir kahraman hikayesi ve ‘Sil Baştan’ ın yaratıcısı Gondry olsa da söz konusu olan beklentilerinizi çok yukarıda tutmamanızı öneririm. İki saate sıkıştırılmaya çalışılan pek çok şey, dağınıklığa yol açmış ve ortaya çocuk filmlerine yaraşan bir hikaye çıkmış. Ancak aksiyon ve süper kahramansa isteğiniz,  senaryoyu es geçerek, üç boyutlu sahnelerin ve müziğin tadını çıkartıp, eğlenebilirsiniz. Bu yeşil arının, devam serilerine yeşil ışık yakıp yakmayacağını ise hep birlikte göreceğiz…

İyi Seyirler

Hilal Çetinder

 

 


Leave a Reply